ספסל ניסור מסורתי

מדריך לבניית ספסל ניסור מסורתי

ספסל ניסור מסורתי הוא כלי מאוד שימושי לנגרים המשתמשים במסורים מערביים ידניים. פריסה של עץ לרוחב ולאורך בצורה מהירה ביותר. כל מה שצריך הוא לשים את הברך על העץ ולהתחיל בניסור. כוח המשיכה עובד לטובת הנגר ומושך את המסור למטה, היד ניצבת במקביל לקו החיתוך וזה מקל לשמור על ניסור בקו ישר. גדר קטנה עוזרת לניסור לרוחב הסיבים.

החריץ מיועד לניסור לאורך הקורה כאשר החומר שוכב על שתי צדדי הספסל כך שלא צריך לתמוך עם היד השניה בצד של הקורה כדי שהוא לא יפול על הריצפה לקראת סוף הניסור.

משטח מסורתי לניסור

בחירת חומר:

כאן רצוי לבחור בעץ קשה כדי שהספסל יוכל לסבול התעללות לאורך שנים. אני בחרתי להשתמש בעץ בוק. בוק הוא חומר קשה, כבד ובצבע רגוע ולא מסיח את הדעת.

קניתי 2 קורות של 1 צול, שזה בערך 25 מ"מ. העובי היה מושלם עבור החלק העליון של הספסל. הרגליים היו צריכות להיות עבות הרבה יותר, כ-50 מ"מ. יכולתי לקנות קורה נוספת בעובי של 2 צול, אך התקמצנתי והחלטתי להדביק 2 קורות של 1 צול ועל ידי כך לקבל 2 צול. זאת הייתה טעות בדיעבד מאחר ולקח לי זמן רב לעשות זאת. למרות זאת, "תוצאת הלוואי" של הטעות הזו. הייתה צבירת ניסיון רב ומועיל.

קרש עץ בוק 2 צול

חיתוך חלקים:

לאחר סימון כל החלקים על הקורות של עץ הבוק, עשיתי את כל החיתוכים עם מסור יפני מסוג Ryoba. למסור יש שני צדדים, אחד לניסור לאורך הסיבים ואחד לרוחב הסיבים. הלהב של המסור היא כ-30 ס"מ ואני מאוד אוהב את הצורה בה הוא חותך לרוחב הסיבים, אך פחות אוהב להשתמש בו לניסורים לאורך הסיבים. השיניים שלו גדולות מידיי עבור עץ קשה כמו בוק. עם סוג עץ כמו עץ אורן, הוא נפלא. היום יש לי גם מסור קטן יותר מהסוג הזה, והוא חותך את העץ לאורך הסיבים ממש טוב ומשאיר חיתוך נקי הרבה יותר מהמסור הגדול!

כמו כן, היה לי הרבה יותר קל לעשות את כל העבודה על שולחן נגרים שבניתי, אתם מוזמנים לקרואה מאמר על בניית שולחן נגרים מסורתי.

חיתוך עם מסור יפני Ryoba

הקצעה:

כל חלק עבר הקצעה מכל הצדדים. זהו השלב הכי ארוך בכל הפרוייקט שהיה לי עד עכשיו. לכל קורה יש את האישיות שלה, וצריך ליישר כל אחת בפני עצמה כאשר אין אחת שהיא ישרה ולא צריך לעבוד עליה. לפעמים יש חלקים ממש בעיתיים שאני מעדיף לא לעבוד איתם בכלל בגלל זמן ההשקעה הרב אותו הם דורשים.

שלב ההקצעה הוא בעצם שלב שבו אנו מביאים את חומר הגלם למימדים הרצויים. כמו כן, כל הצדדים של החלק חייבים להיות מקבילים אחד לשני. על כן, אני בודק בקפידה עם זוויתן 90 מעלות כשכל שטח חייב להיות ישר ולא מסובב. השלב הזה הוא החשוב ביותר, למדתי את זה בדרך הקשה. אם תדלגו על שלב כל שהוא ויהיו צלעות לא מקבילות, שונות או מסובבות, אתם תיראו את זה באופן מובהק בשלב ההרכבה. אין דבר מבאס יותר מלראות שכל הרהיט עקום ורוקד על הריצפה לאחר עשרות או מאות שעות של עבודה השקעה.

שבבי עץ

למינציה / הדבקה:

הדבקתי את שני חלקי הרגליים לאחר שהבאתי אותם כמעט למידות הסופיות בהקצעה. למה רק כמעט למידות? כי לאחר ההדבקה צריך לנקות את הדבק ולהביא את החלקים למידות הסופיות.

למינציה והדבקה

הקצעה למידות סופיות

מחברים:

לאחר שכל החלקים היו מוכנים לפי המידות סופיות, התחלתי בשלבי המחברים. בין כל זוג רגליים יש חיבור שנקרא חפיה. זה חיבור יחסית פשוט לביצוע. בשלב הראשון העברתי את הסימון של החיבור על המחיצות.

סימון של מחברים

בשלב השני ניסרתי עם מסור לרוחב החיבור ולעומקו. לאחר מכן החלק של החיבור נתלש לבד ברגע ששני הניסורים נפגשים.

מחברי עץ

בשלב השלישי סימנתי את החלק השני של החיבור שנמצא על הרגל. הצמדתי את החיבור שעשיתי בשלב הקודם לרגל והעברתי סימון על הרגל.

סימון של מחברים

בשלב הרביעי ניסרתי את שתי הגבולות של החיבור עם מסור יפני מסוג Dozuki, למסור זה יש שיניים עדינות והוא משאיר חיתוך עדין מאוד.

בשלב החמישי ניסרתי לרוחב החיבור ניסורים נוספים.

ניסור עם מסור יפני דוזוקי

הם יעזרו לניקוי של החיבור עם מפסלת בשלב הבא.

ניכוי עם מפסלות

לאחר מכן, לקחתי את שתי החלקים וניסיתי להתאים ביניהם. המחיצה הייתה טיפה בולטת מהרגל, לכן לקחתי מקצועת כתף והורדתי כמה שכבות עד שהכל התאים ממש טוב.

מקצועת כתף של לובן

אותו חיבור ישנו בין הרגליים לפלטות העליונות, לכן בסופו של דבר עשיתי את אותם השלבים 8 פעמים: 4 חיבורים בין הרגליים למחיצות, ו4 חיבורים בין הרגליים לפלטות העליונות.

ניסור עם מסורים יפנים

כללי זהירות בנגרות מסורתית:

בנגרות מסורתית אנחנו משתמשים עם כלים חדים כמו מסורים, מפסלות, מקצועות, סכיני סימון ועוד. כל הכלים הללו חדים ואפשר להיפצע מהם בקלות אם לא עובדים נכון. אבל גם אם עובדים בצורה הכי נכונה, נפצעים מידי פעם. אני לא הולך לספר כאן איך לעבוד נכון עם כלי זה או אחר, אך אני רוצה להמליץ לכם להחזיק תיק של עזרה ראשונה קרוב לפינת העבודה שלכם. בפרויקט זה נפצעתי ממשהו שבחיים לא הייתי חושב שאפשר להיפצע ממנו – נחתכתי מכלי סימון.

פציע מכלי נגרות

התאמה יבשה והדבקה:

תמיד לפני ההדבקה, חייבים לבדוק בהתאמה יבשה שכל החלקים מתחברים כמו שצריך. צריך להכין את כל הדברים הנחוצים להדבקה מראש ולא לרוץ בזמן ההדבקה ולחפש קליבה או דבר אחר. את שלב ההדבקה חילקתי לשני חלקים. בחלק הראשון הדבקתי את המחיצות לרגליים, בשלב השני את הרגליים לפלטות העליונות.

התאמה יבשה של מחברי עץ 2016-04-10 15.03.39

הוספת דיבלים:

לאחר שהכל התייבש, קדחתי שני חורים בכל המחברים של מחיצות הרגליים והוספתי דיבלים לחיזוק.

דיבלים מעץ לחיזוק של מחברים

לסיכום:

הפרוייקט היה לי מאוד מעניין, מאחר וזה תמיד מגניב ומעניין בעיניי לבנות משהו שאני אשתמש בו ככלי עבודה. בעזרת ספסל הניסור המסורתי, מיומנות הניסור שלי השתפרה. תנוחה נכונה, עין מקבילה למסור וכוח המשיכה, עוזרים לי המון בניסור עם מסורים ידניים מערביים.

ספסל ניסור מסורתי עם גדר

אני אשמח לדעת אם מישהו בנה משהו בסגנון וגם הוא הרגיש את כל היתרונות של ניסור על ספסל מסוג דומה. כמו כן, אני אשמח לענות על כל שאלה, אם יש שאלות כל שהן הקשורות לפרויקט.