ספסל עזר לעבודה על מחברי עץ

החלק הנכבד של העבודה שלי כנגר שעוסק בנגרות מסורתית הינה עבודה על מחברי עץ. מחברי עץ זה בעצם חיבור בין שני חלקי עץ. יש הרבה סוגים שונים של מחברים, והעבודה עליהם מתחלקת לשני שלבים. השלב הראשון הוא ניסור עם מסור ידני – חלק זה קצר יותר ולוקח פחות זמן מהחלק השני. בשלב השני מנקים ומפסלים את החיבורים בעזרת מפסלות, שלב זה לוקח זמן רב.

עד לא מזמן הייתי עובד על המחברים כאשר הם מונחים על שולחן נגרים מסורתי שבניתי. לכן הייתי עומד לפעמים שעות עם גב מכופף כדי להיות יותר קרוב למה שאני עושה על מנת לדייק. אחרי זמן ממושך הגב שלי היה מתחיל לכאוב, הייתי מתרחק יותר ורואה פחות טוב את מה שאני עושה ולכן הדיוק היה יורד.

ביוטיוב, ראיתי כמה נגרים שפתרו את הבעיה בעזרת הגבהה המתלבשת על השולחן וכך כל העבודה נעשת יותר קרובה לעיניים. חלק אחר של נגרים, פתרו את הבעיה בעזרת כיסא גבוה עליו הם יושבים בזמן ביצוע עבודת המחברים. לי לעומת זאת הופיע רעיון מגניב, לבנות ספסל קטן שעליו אני יכול לשבת ולעבוד על מחברי העץ בישיבה.

היה לי חשוב שלספסל הזה יהיו כמה תכונות. ראשית, הספסל חייב להיות מסיבי ויציב. ככל שהספסל יותר מסיבי יש פחות רזונאנס והעבודה נהיית שקטה יותר. בנוסף, הוא חייב להיות יציב כי עבודה על מחברי עץ, הינה עבודה המחייבת דיוק מרבי. כמו כן, היה לי חשוב שתהיה אפשרות לתפוס את החומר בשכיבה ובעמידה.

ספסל עזר לעבודה על מחברי עץ

בחירת חומר:

מאחר והספסל צריך להיות מסיבי ולשרוד עבודה רבה עליו, החומר ממנו הוא עשוי חייב להיות קשה ולא רך. בפרויקט הקודם שלי, כאשר בניתי ספסל מסורתי לניסור, השתמשתי בעץ בוק. אהבתי לעבוד עם סוג עץ זה ולכן החלטתי ללכת עליו גם הפעם. על כן, קניתי עץ בוק 2 צול שזה בערך עובי של 5 ס"מ.

בוק 2 צול

ניסור החומר לממדים הנכונים:

לאחר שסימנתי את כל החלקים על הקורה, ניסרתי את כל החלקים, כמעט למידות הסופיות שלהם עם מסור יפני ריובה, שהוא כמו שני מסורים במסור אחד. עם צד אחד של המסור השתמשתי לניסור נגד הסיבים ועם הצד השני לניסור לאורך הסיבים.

מסור יפני ריובה

הקצעה לממדים סופיים:

עץ הוא חומר עם הרבה אישיות ואף קורה לא מגיעה ישרה במאה אחוז. על כן כדי שהספסל יהיה יציב וכל החיבורים יתחברו כמו שצריך, כל חלק חייב להיות ישר, בעל צדדים מקבילים וכו'. את כל אלה אני עושה בעזרת המקצוע.

הקצעה

ניסור הזנביונים:

כדי שהספסל יהיה יציב מאוד, בחרתי במחברים שנקראים זנב יונים. חיבורים אלה מאוד פופולרים בגלל החוזק שלהם וגם בגלל שהם מהממים מבחינה ויזואלית. את המחברים ניסרתי גם כן באותו המסור יפני המסורתי מסוג ריובה. אני מאוד אוהב לעבוד איתו ואוהב מאוד את פני השטח אותן הוא משאיר אחריו.

סימון של מחברי עץ

מסור יפני ריובה מסורתי

ניקוי ופיסול הזנביונים.

כדי לסמן את הפינים חייבים להשלים את הזנבונים קודם. אני עושה זאת בעזרת מפסלות. עם המפסלות אני רוצה לעבוד כמה שפחות ולנקות כמה שפחות. לכן אני מנסר את החלק לפני בעזרת מסור קשת ורק אחר כך עובר למפסלות. על מנת שהחיבורים יהיו הדוקים ומדויקים, צריך הרבה סבלנות, דיוק ומפסלות חדות. לפני העבודה אני משחיז את המפסלות עם אבני מים יפניות בכדי להגיע למקסימום דיוק.

סימון הפינים:

החלק השני של המחברים, הם הפינים שנכנסים לזנבונים. בזמן האחרון אני משתמש בטכניקה שנעזרת בדבק נייר צבעוני. ראשית אני מדביק את נייר הדבק בכל צדדי החיבור ולאחר מכן מסמן את החיבורים עם סכין יפנית. אני מוריד את הנייר מהחלקים שאני הולך לעבוד עליהם. הנייר הצבעוני נותן לי תחום ויזואלי חזק הרבה יותר מקו של עיפרון. כך יותר קל לי לשמור על הניסור מדויק יותר ומונע ממני להיכנס עם המסור לתחום נייר דבק.

ניסור הפינים:

ניסור הפינים זהה לניסור הזנבונים, רק שהפעם אני לא מנסר על הקו, אלה מחוץ לדבק הציבעוני.

ניסור פינים

ניכוי/פיסול הפינים והתאמתם:

גם כאן אני מנסר עם מסור קשת לפני, על מנת שיהיה לי יותר קל לעבוד עם המפסלות. לאחר ששני החיבורים מוכנים אני עושה התאמה יבשה כדי לראות אם הם מתחברים עד הסוף. אם לא, צריך להוריד את החלקים שמפריעים לחיבור להיסגר. כדי לדעת איפה צריך להוריד בחומר, אני צובע עם עיפרון בחלק הפנימי של הזנבונים. כאשר אני דוחף את הפינים פנימה, הזנבונים צובעים את החלקים הבעייתיים וכך אני יודע איפה צריך להוריד עוד  מהחומר בעזרת המפסלת. אני חוזר על תהליך זה שוב ושוב עד אשר החיבורים נסגרים עד הסוף.

ניכוי פינים של המחברים

ניכוי פינים עם מפסלות

מחברי עץ זנב יונים

הדבקה:

את כל ההדבקה עשיתי בשלב אחד מאחר וישנם כולה שלושה חלקים להדביק. לפעולה זו, השתמשתי בדבק נגרים לבן. מרחתי את הדבק בין החיבורים, הכנסתי את הפינים בזנבונים, הידקתי עם קליבות ונתתי לכל זה להתייבש במשך הלילה.

הדבקה של מחברי עץ

ניקוי גדע עם מקצוע של לובן

קדיחת חורים עבור מלחצי דפיקה מהירים:

את השלב הזה הייתי חייב לעשות לפני שלב ההדבקה כמובן, אך לצערי שכחתי. על כן כעת קדחתי שני חורים ברגל ושניים על גב הספסל. המערכת של מלחצי דפיקה עובדת נהדר. בדפיקה אחת אני מצמיד את החומר לספסל, עובד על החיבור מצד אחד, הופך לצד השני ואז לבסוף בשביל הניכוי הסופי מצמיד אותו לרגל של הספסל.

כלים ישניים שהשתמשתי בהם:

כלים ידניים לנגרים

לסיכום:

עבודה על ספסל נוחה ביותר, אני עובד בכיף ולא מתעייף. אם החומר מספיק ארוך, אני אני פשוט יושב עליו ואז בכלל לא צריך את מלחצי הדפיקה. אני מאוד ממליץ על פרוייקט זה לכל הנגרים שעובדים על מחברים בצורה הידנית, זה נוח!

מלחצי תפיסה מהירה

אם יש לכם שאלות כל שהן אני כמובן אשמח לענות על כולן.