קופסת תכשיטים עם טוויסט ממהגוני, אגוז אמריקאי, בוק ואלון

כבר הרבה זמן עבר מאז שחשבתי לראשונה לעשות קופסת תכשיטים. להפתעתי, מצאתי את הזמן הטוב ביותר למימוש הרעיון, בדיוק בזמן שדודה שלי הגיעה לביקור בארץ, לשבוע ימים. רציתי להכין לה משהוא מיוחד כמתנה וקופסת התכשיטים נראתה כרעיון מעולה.

קופסת תכשיטים ממהגוני

תכנון:
הפעם, בשונה משאר הפרויקטים שעשיתי, לא היה לי שום סרטוט או תכנון מפורט של הפרויקט לפני תחילת העבודה, אך ידעתי שקופסת התכשיטים צריכה להיות בגודל בינוני ולא קטנה מידיי.

קופסת תכשיטים מאגוז אמריקאי

היא חייבת להיות מחולקת לתאים. שיהיו בה, שני מפלסים, אשר במפלס העליון תהיה מגירה שאפשר לגרור אותה מצד לצד ובכך להגיע לכל התאים התחתונים וזאת ללא הוצאה של המגירה העליונה. כמו כן, רציתי מאוד, להכניס אספקט רגשי לתמונה, אך לא ידעתי בדיוק כיצד.

קופסת תכשיטים מעץ מלא

עם תחילת העבודה עצמה, הפציע לי רעיון מגניב. חשבתי להוסיף מעמד יפה לקופסת התכשיטים אשר עליו היא תעמוד.  בנוסף חשבתי גם על יצירת בלוקים קטנים אשר יהיו במגירה העליונה, יחד עם התמונות האישיות. הרעיון מאחורי זה הוא שאפשר לשים את התמונות בבלוקים ולפזר על המעמד. כמו כן, אפשר כל פעם להחליף את התמונות עם כל תמונה רצויה אחרת.

קופסת תכשיטים

בחירת חומרים:
לקופסה עצמה בחרתי להשתמש בעץ מהגוני. זה הוא עץ אדמדם עם טקסטורת סיבים רגועה. הפלוס בכך הוא שהעבודה עם עץ זה, מהנה וקלה ביותר. את הדפנות הפנימיות הכנתי מעץ מסוג אגוז אמריקאי, אשר מטבעו, כהה יותר מהמהגוני. כמו כן, את המגירות רציתי לבנות מעץ בהיר על מנת להוסיף קונטרסט, על כן בחרתי בעץ אלון.

קופסת תכשיטים מיוחדת בהזמנה אישית

הכנה של החומרים והכלים לפני עבודה:
את כל החומרים הכנתי לפני שדודה שלי הגיעה לארץ וזאת על מנת לתת לחומרים לנוח ולשחרר לחצים לפני ההקצעה למידות הסופיות.

הקצעה למידות:
לאחר שהחומר שכב כשבועיים, התחלתי לעבוד עליו ולהביא אותו למידות סופיות. בחלק הזה אני משתמש עם מקצוע, בתוספת של מתקני עזר. להקצעת חלקים קטנים, אני משתמש בוו תפיסה ובקרש הקצעה. הוו תפיסה, מאפשר לי עבודה מהירה על חומרים אשר קטנים ממנו. לוו תפיסה יש שני ווים, אחד תופס את השולחן והשני את החומר. עם קרש ההקצעה, אני מקציע ל-90 מעלות את הגדה. לדעתי, שני מתקני העזר הללו, הם חובה לכל נגר אשר עוסק בנגרות מסורתית ועבודות עץ עם כלים ידניים.

ביצוע מחברי הקופסה:
לאחר שכל החלקים במידותיהם הסופיים, אני עובר ישר לביצוע המחברים. ישנם הרבה סוגים של מחברי עץ. אני בחרתי בחיבור אשר לדעתי יוסיף המון ליופי החיצוני של קופסת התכשיטים. חיבור זה נקרא, "זנב יונים". אני מחלק את הגדה לחלקים בעזרת מחוגה, לאחר מכן אני מסמן את הזנבים, מנסר אותם עם מסור עדין מסוג דוזוקי ואת החיקוק אני מבצע עם מפסלות. לאחר שהזנבים מוכנים אני מסמן את השיניים בעזרת הזנבים, ואז חוזר שוב על הניסור והחיקוק.

ביצוע של מחברי עץ מסוג זנב יונה

הדבקת הדפנות החיצוניים:
לאחר שכל החיבורים משתלבים בצורה יפה, הם מודבקים עם דבק נגרים. בזמן הדבקה אני משתדל לנקות עם מטלית לחה את עודפי הדבק. כשהדבק התייבש אני עובר עם מפסלת ומוריד את עודפי הדבק ומסיים עם מקצועת בלוק.

ביצוע התעלות בתחתית קופסת התכשיטים ובמכסה:
את התעלות הקצעתי בעזרת מקצועת כתף. לגדר, לקחתי לבנה ישרה וקלבתי עם קליבות שחרור מהיר.

עבודה על הדפנות הפנימיות:
לדפנות הפנימיות בחרתי עץ מסוג אגוז אמריקאי. גם כאן את כל ההקצעות עשיתי על וו תפיסה ואת השאר על המתקן השני, קרש ההקצעה.

הדבקה של הדפנות

הכנת מחיצות הפנים:
את מחיצות הפנים העשויות עץ אלון, הקצעתי גם כן באותה צורה כפי שעשיתי בכל היתר. ההבדל היחיד הוא שכאן שיחקו תפקיד גם התעלות הקטנות עבור חלוקת המחיצות. על כן, בעזרת סכין סימון סימנתי את המקום המיועד לתעלות ופיחתתי עם רוטר ידני. כל מערכת המחיצות יושבת בלי דבק בתוך הקופסה, על ידי הפעלת לחץ על החלקים. ישנו כאן, יתרון ענק בעבודה עם כלים ידניים וזה הדיוק שאפשר להגיע אליו.

התאמה יבשה לפני הדבקת דפנות הפנים:
לאחר שכל הדפנות והמחיצות מוכנות, אני מוודא שכל החלקים מתחברים ביחד, לפני שאני עובר להדבקה או צביעה של החלקים.

צביעת הקופסה, דפנות הפנים והדבקה:
את כל הגימורים אני עושה בעזרת פתיתי שילאק אשר מומסים בכוהל אתילי. אני אוהב את הגימור הזה כי הוא משאיר את כל הטקסטורות של העץ ונותן הרגשה טבעית כאילו אין גימור כלל. לאחר שלב הגימור, כל החלקים מודבקים עם דבק נגרים.

נגרות מסורתית תהליכי עבודה

הכנת המעמד:
הבחירה בעץ בוק לחלק זה, לא הייתה סתם בחירה שרירותית. רציתי עץ עם סיבים רגועים שלא ימשוך את תשומת הלב מקופסת התכשיטים. את כל הניסורים עשיתי עם מסור מערבי, ואת ההקצעה עם מקצועת לובן, מספר 5.

הכנת פרפר החיבור:
כאשר בחרתי קורה למעמד, בחרתי באחת עם פיצול בגדה. את הפיצול חיזקתי עם פרפר חיבור אשר מחזיק את שתי הצדדים של הקורה ולא נותן להם להמשיך להתרחב. פרפר חיבור, נותן תוספת ויזואלית מדהימה לכל היצירה והופך אותה ליצירה אישית. את הפרפר עשיתי מאגוז אמריקאי, שוב, על מנת לקבל ניגודיות בין הצבעים והטקסטורות. לאחר שהפרפר מוכן, מעבירים את הסימון למעמד וחוקקים את המקום עם מפסלת ורוטר ידני. כאשר הכל מתאים בול, מדביקים עם דבק נגרים. ישנה גם אפשרות להקצעות לאפס ישר, בלי לחכות עד שהדבק יתייבש.

הכנת מגירת ההזזה:
עכשיו נעבור להכנת מגירת ההזזה אשר אמורה לאחסן תמונות אישיות ובלוקים קטנים לתפיסת תמונות. כפי שכתבתי בהתחלה, בחרתי בוק. את כל החלקים באותה צורה כמו את דפנות הקופסה. שוב, השימוש עם מתקני עזר כגון: וו תפיסה וקרש הקצעה, עושה את כל התהליך למהיר יותר ואת התוצאה למדויקת יותר.

הכנת המחברים:
כאן רציתי מחברים יותר פשוטים ולכן בחרתי בשיניים ישרות, הקלות יותר להכנה ודורשות מעט זמן לכך.

הכנת הקוביות / מעמד לתמונות:
גם כאן, למרות הצורה הפשוטה של הבלוקים, רציתי להכניס את האלמנט האישי. על כן, הכנתי את המעמדים לתמונות בגדלים טיפה שונים, אחד מהשני וצבעתי אותם בשילאק.

קופסת תכשיטים עם תמונות

לסיכום:
אני מאוד נהנתי מכל תהליך הבנייה של פרויקט זה, למרות שהייתי קצת בלחץ של זמן, להספיק לסיים את המלאכה לפני שדודתי עוזבת חזרה לחו"ל. אהבתי מאוד לגלות שבפרויקט כל כך קטן יכולים להיות כל כך הרבה אלמנטים עיצוביים, מספר סוגי עצים ובכל זאת בסופו של יום, הכל מתחבר אחד לשני, כאילו נולד להיות מקשה אחת.

דבר נוסף שכל פעם מדהים אותי מחדש, הוא לגלות איך היצירה הסופית שונה לגמרי מכל מה שאתה מדמיין בראש, בזמן העבודה.

תובנה אחרונה מפרויקט זה, התגלתה לי כאשר הקופסה הייתה מוכנה והחזקתי אותה בידיים. היא הייתה כל כך יפה שפשוט לא יכולתי להפסיק להסתכל עליה ולהתרגש.

פה הבנתי כמה כח יש ביצירה אשר רוקמת עור וגידים מתוך עבודת ידייך.